Vi minskar återfall i brott – fem faktorer som funkar

jun 25, 2025 | Almedalen, Ulrika Vitalis

Ulrika Vitalis från Föreningen Sveriges socialchefer, Anders Bolund från Brottsförebyggande rådet (Brå) och Magnus Jägerskog från Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor var inbjudna till ett seminarium tillsammans med Kriminalvårdens generaldirektör Martin Holmgren och experten Kristina Landemark, också från Kriminalvården.

Seminariet handlade om hur vi ska minska återfall i brott. Idag återfaller tre av tio i brott inom tio år efter att de släppts ut från anstalt. Och för de återstående sju, som alltså inte återfaller är de fem fungerande faktorerna:

  • Insatser i kombinationen kontroll + stöd
  • Evidensbaserade insatser
  • Behandling
  • Individens eget ansvar och vilja
  • Socialt sammanhang – att kunna bli en del av samhället

Ulrika Vitalis som deltog i panelen lägger till en faktor som hon menar är en av de viktigaste: ”Se till att tro på individen som du möter.”