Tack för förtroendet – nu utvecklar vi välfärden tillsammans!

ORDFÖRANDE HAR ORDET 6 OKTOBER 2025: Hemma på sydkusten igen, med en helg kantad av stormen Amys framfart i trädgården, efter fantastiska dagar tillsammans på Socialchefsdagarna. Jag tackar återigen för förtroendet att bli vald till ordförande för FSS riksstyrelse på årsmötet förra veckan. Det är ett stort privilegium att få arbeta med en så engagerad styrelse i så viktiga frågor.

I FSS stadgar står att föreningens syfte är att verka för utveckling av välfärden med förankring i de övergripande målen demokrati, trygghet och jämlikhet. Vår mission är att vara professionens mest efterfrågade röst i utvecklingen av morgondagens välfärd. Höga ambitioner som förpliktigar. Höga ambitioner som kräver dialog och samarbete eftersom utvecklingen av välfärden görs av många.

Socionomutbildningen är en av få högskoleutbildningar som lär ut hur samhället och dess förändringar påverkar människors vardag och villkor. Därför har socionomer och chefer i vårt skrå en unik möjlighet att berätta och vittna om hur det blir för våra kommuninvånare när välfärden utvecklas på olika håll. Det är en kunskap som vi behöver värna och vara stolta över. Enligt Susanna Alakoski bör vi dessutom använda detta vittnesmål mer än vad vi gör idag, en uppmaning från Socialchefsdagarnas scen i onsdags.

Socialchefsdagarna är en samlingspunkt för många som delar FSS mål att utveckla välfärden. Vår ambition med konferensen är att kunskap och forskning, myndigheter, innovativa utställare, erfarenheter från socialarbetare, chefer och utveckling i olika kommuner flätas samman för några dagar och bildar nya insikter och tankar. Vi är väldigt glada att så många vill delta och styrelsen är i ständig diskussion om konferensens storlek och form, så att tanken med att just ”kraften ligger i mötet” hela tiden ska vara kännbar.

Vi har också fått besvikna mail från medlemmar som inte fick plats på konferensen, eftersom den blev fullbokad så snabbt. Till nästa år kommer vi att skruva på det, så att du som medlem har en garanterad plats om du anmäler dig inom en viss tid. Ett bra sätt att både stötta FSS arbete och att garantera din plats på Socialchefsdagarna 2026 är att fortsätta vara eller bli medlem!

Efter härlig inspiration och påfyllning av nya insikter tillsammans, väntar nu veckor med fortsatt budgetarbete och planering inför 2026 för de flesta av oss. För många handlar det om att få ihop ett tufft basuppdrag med utvecklingsarbete inom ramen för en alltför trång kostym. Simon Elvnäs ord ”vi kan inte göra så mycket som vi vill, utan bara så mycket som vi kan med god kvalitet”, kan vara något att hämta kraft ifrån. Samtidigt har vi lagstadgade ansvar att leva upp till. Då handlar det ibland mer om vad vi måste än vad vi vill.

Det sociala arbetets uppdrag är bland annat att berätta om hur behoven och möjligheterna för olika grupper i samhället ser ut. Budgetprocessen bör ta fram den gåvan i oss att dela. Och jag tror och tänker att de allra flesta som är beroende av vår berättelse för att kunna fatta väl genomtänkta beslut framåt, är genuint intresserade av den gåvan. Allt för att kunna styra utvecklingen av välfärden åt det håll som gör samhället hållbart, motståndskraftigt och demokratiskt.

Varma hälsningar
Anna Burston, FSS ordförande

FSS nya ordförande Anna Burston

Grattis Anna Burston! Du valdes nyss till ordförande för Föreningen Sveriges socialchefer. Vem är du?

Jag är 44 år, bor i Smygehamn, är gift och har tre barn. Har jobbat som chef och i ledande roller inom socialtjänsten i 13 år, är sedan 2023 verksamhetschef inom barn, unga och familjestöd i Lund. Har utöver det jobbat som lärare och haft eget utbildningsföretag.

Du blev medlem i FSS 2019. Varför är det viktigt att vara med i föreningen?

I FSS samlas vi runt det som för mig är de mest meningsfulla och viktiga frågorna vad gäller socialt arbete och ledarskap. Utbytet med andra personer i det sammanhanget är ovärderligt. Därför är jag medlem i föreningen.

Några höjdpunkter att se tillbaka på?

Det viktigaste jag varit med och bidragit till är vårt nätverk för Första linjens socialtjänst som vi startade 2023, tidigare ordförande Monica Persson och jag. Självklart är jag stolt över att ha varit en del av den styrelse som under de senaste åren arbetat hårt för att få nya socialtjänstlagen på plats.

Det känns också väldigt fint att jag har fått feedback på att mina blogginlägg på FSS webbplats har träffat i hjärtat och bidragit till kunskapsspridning om socialtjänsten. Det vill jag fortsätta med.

Vad skulle du säga är fokus framåt för FSS den närmaste tiden?

Fortsatt arbete för att värna den kunskapsbaserade socialtjänsten och fortsätta hålla kunskap och professionens beprövade erfarenhet högt. Detta i en tid av polarisering av tolkningar och ibland fakta. Kidnappningen av begreppet ”förebyggande arbete” är ett bra exempel.

Två andra viktiga frågor är den nationella digitala infrastrukturen och hur vi ska få till en nationell modell för att förvalta och breddinföra kunskapsbaserade insatser. Här önskar FSS ett statligt ansvar för förvaltning av metoder.

Vilken är den viktigaste socialpolitiska frågan idag?

Just nu är det välfärdens tillstånd överlag. Klarar vi inte av att leverera basfunktionerna som är grunden för välfärdssamhället påverkar det såklart socialtjänstens målgrupper och våra förutsättningar att arbeta i socialtjänsten. Och lika allvarligt är att tilliten till staten och våra institutioner riskerar att undergrävas.

Vi är beroende av invånarnas förtroende för att kunna utföra vårt uppdrag – inte minst i omställningen till nya socialtjänstlagen. Och för det krävs hållbara förutsättningar.

Till sist Anna – har du någon dold talang?

Jag har absolut gehör, spelar piano och i vissa fall dragspel. Men annars hinner man inte odla så många hemlisar med tre barn, ett heltidsjobb och ett aktivt föreningsengagemang!


Foto: © Alex Öhman